logo

Archiwum

Wiadomości archiwalne rok szkolny 2007/2008 

20 czerwiec 2008 -Zakończenie roku szkolnego
05-06 czerwiec 2008 -XIII Pomorski Festiwal Poetycki
W dniach 5-6 czerwca 2008 roku odbył się w Pelplinie XIII Pomorski Festiwal Poetycki im. Ks. Janusza St. Pasierba. Uczniowie II LO przy ZSP Nr 2 wzięli udział w dwóch kategoriach konkursowych. Przedstawili program poetycko muzyczny pod tytułem Człowiek jest ciałem, które pragnie stać się słowem, zajmując I miejsce i otrzymując nagrodę kuratora.
Patronat honorowy
festiwalu objęli:
Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Jan Kozłowski – Marszałek Województwa Pomorskiego
Ks. kanonik Antoni Bączkowski – Rektor WSD w Pelplinie
Witold Sosnowski – Starosta Tczewski
Maria Wilczek – Prezes Fundacji im. Ks. Janusza ST. Pasierba
Adam Kaszowicz – Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie
Andrzej Stanuch – Burmistrz Pelplina
Patronat medialny festiwalu: Dziennik Bałtycki, TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, Radio Głos, Pielgrzym.
Celami nadrzędnymi festiwalu było przybliżenie dorobku i osoby wybitnego poety i historyka sztuki ks. Janusza St. Pasierba. Ponadto popularyzacja kultury żywego słowa, inspirowanie i promocja twórczości artystycznej młodych ludzi, a także propagowanie uniwersalnych i regionalnych wartości kultury Pomorza, zgodnie ze słowami ks. Janusza St. Pasierba: Małe ojczyzny uczą żyć w ojczyznach wielkich, w wielkiej ojczyźnie ludzi. Młodzież mogła wystąpić w pięciu kategoriach konkursowych i wykazać się w recytacjach, programach poetycko – muzycznych, poezji śpiewanej, juweniliach poetyckich oraz w eseju interpretacyjnym.
Malbork reprezentowany był na festiwalu przez trzy szkoły: ZSP1, ZSP2 oraz ZSP3.
Uczniowie II LO przy ZSP Nr 2 wzięli udział w dwóch kategoriach konkursowych. Przedstawili program poetycko muzyczny pod tytułem "Człowiek jest ciałem, które pragnie stać się słowem", zajmując I miejsce i otrzymując nagrodę kuratora.
W programie do scenariusza mgr Doroty Szymańskiej wystąpili: Marcin Barański, Agata Ardziejewska, Łukasz Kropidłowski, Magdalena Bukowska, Kamila Abramowicz, Kamila Zalewska, Daniel Sałek, Kacpar Doring. Ponadto w kategorii poezji śpiewanej, udział wzięła Agata Ardziejewska, przedstawiając muzyczne wykonanie utworu ks. Janusza St. Pasierba: dobrze że jeszcze nie. Interpretacja Agaty nagrodzona została wyróżnieniem.

05 maja 2008
Rozpoczął się okres matur. Maturzyści mają już za sobą część egzaminów pisemnych i ustnych. Mimo to stres będzie im towarzyszył aż do ostatniego dnia matur - 15 maja. Uczniom klas młodszych nie pozostało nic jak tylko trzymać kciuki za swoich kolegów.

25 kwietnia 2008
O godzinie 14.00 w Hali Sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas trzecich. Na uroczystości zebrali się zaproszeni goście, rodzice, grona pedagogiczne i maturzyści. Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły mgr Jan Pawlina. W swoim przemówieniu podziękował gronu pedagogicznemu i rodzicom za trud i pracę włożoną w wychowanie młodzieży.
Maturzystom zaś życzył spełnienia marzeń i wszelkiej pomyślności. Następnie głos zabrali Przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Kaczorek i Przewodniczący rady Rodziców Tadeusz Biliński dołączając się do życzeń. Uczniowie klas młodszych przygotowali program artystyczny, w którym żegnali swoich kolegów. Po części artystycznej pan dyrektor wraz z panią wicedyrektor, Magdaleną Kurzawińską, panami Tadeuszem Kaczorkiem i Tadeuszem Bilińskim rozdali świadectwa, dyplomy i wyróżnienia najlepszym trzecioklasistom naszej szkoły. Poza tym rozdano „Pawlinki”, które jak co roku, rozśmieszały i w pewien sposób wyróżniały naszych uczniów. Atmosfera panująca na sali pozwalała absolwentom na refleksję i wspomnienia o szkole, którą opuszczają. Obok łez wzruszenia pojawiły się radość i uśmiech spowodowane ukończeniem szkoły.

11 kwiecień 2008 -Mistrzowstwa PCK i OC
Na terenie obiektów sportowych ZS2, odbyły się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK i OC. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:
Karolina RYBACKA kl – II ap – kapitan zespołu,
Monika KILIMAN kl – II ap,
Adam GÓRAL kl – II d,
Jakub BIELSKI kl – II d.
Celem organizowanych corocznie mistrzostw jest podnoszenie poziomu wiedzy z zasad praktycznego udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, oraz wykształcenie wśród młodego pokolenia nawyku jej celowości dla zachowania życia i zdrowia poszkodowanych. Zawodnicy działając w zespołach, mieli za zadanie (na sześciu stacjach urazowych) zdiagnozować symulowane urazy, dbając o bezpieczeństwo swoje i poszkodowanych wybrać właściwą metodę skutecznego udzielenia pierwszej pomocy. Postępowanie uczniów, oceniała wieloosobowa komisja sędziowska. Po podsumowaniu zdobytych punktów sędzia główny ogłosił lokaty poszczególnych zespołów.
Zespół naszej szkoły uzyskując 211 pkt. zajął III miejsce, zdobywając dla szkoły okazały puchar, dyplom, a zawodnicy nagrody indywidualne ufundowane przez organizatorów.

18 marca 2008 -podsumowanie semestru pierwszego
odbył się apel poświęcony podsumowaniu wyników nauczania i frekwencji w I semestrze roku szkolnego 2007/2008.


26 luty 2008 -Mater Dei
Miało miejsce spotkanie młodzieży z przedstawicielami fundacji Mater Dei. Celem stało się propagowanie idei odbudowy figury Matki Boskiej od strony wschodniej Zamku Malborskiego.

Przybyli goście poruszyli temat renowacji zniszczonej w czasie II wojny światowej średniowiecznej figury Matki Bożej Patronki i Opiekunki całego grodu i zamku. Losy tejże figury w sposób ciekawy i intrygujący przedstawił prof. Wiesław Długokędzki. Warto wspomnieć, że od Jej imienia nazwano miasto Marienbergiem.  Wszystkie możliwe do identyfikacji fragmenty Madonny, które wydobyto z gruzu po zawaleniu się kościoła zostały wykonane ze sztucznego kamienia około 1340 - 1343 r. - są one eksponowane w piwnicy pod Pałacem Wielkich Mistrzów. Nowa figura nie będzie złożona z tych elementów. Zostanie wykonana w nowoczesnej technologii, niewykluczone, że z włókien węglowych lub innego tworzywa. Problemem będzie uzyskanie znanego z opisów lśnienia powierzchni, spowodowanego refleksami słonecznymi w powłoce szklanej mozaiki, co uzyskano za pomocą wtopienia płatków złota. Właśnie osiągnięcie tego efektu może znacznie podnieść koszty rekonstrukcji. Rzeźba ma mieć naturalną wielkość oraz kolorystykę

13 luty 2008 -Koncert walentynkowy
O godzinie 12.30 w naszej szkole odbył się gitarowy „Koncert Walentynkowy" organizowany przez łódzkie biuro koncertowe „Wirtuoz”. W wykonaniu Krzysztofa Oczkowskiego ( gitara klasyczna, gitara elektryczna, banjo) i Krzysztofa Orzechowskiego (gitara basowa, instrumenty perkusyjne) mogliśmy wysłuchać m.in. :słynnej melodii znanej z filmu "Desperado" zespołu Los Lobos, utworów takich zespołów i wykonawców jak Nirvana , Metallica, Wilki, Justyna Steczkowska czy Borysewicz & Kukis, a także kilka melodii pochodzących z muzyki latynoskiej, flamenco, jazz. Na zakończenie odbył się krótki quiz muzyczny, w którym należało odgadnąć tytuły i wykonawców znanych polskich i zagranicznych utworów. Jako ciekawostkę dodam ,że obaj panowie pracowali z takimi osobami jak : Marek Grechuta, Marta Bizoń, Zbigniew Wodecki czy Ewa Demarczyk.

14 luty 2008 -Walentynki
OSOBY PRZEBRANE - NIE PYTANE!
Dnia 14 lutego (czwartek) są Walentynki, a z tej okazji:
-osoby ubrane na czerwono, posiadające akcent walentynkowy np. skrzydełka, serce, nie będą pytane,
- będzie działać poczta walentynkowa
- kartka walentynkowa do kupienia - 50gr
- kartka + ciastko dla sympatii - 1zł Ciastka, kawa i napoje sprzedawane również osobno.

01 luty 2008 -Konkurs ks.J.Twardowskiego
 W Gimnazjum nr 2 11-go stycznia 2008 roku o godz. 16.00 odbył się I Powiatowy Konkurs poświęcony twórczości ks. Jana Twardowskiego pod nazwą "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" Organizatorem konkursu było Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Malborku. Konkurs poprowadził Tadeusz Seibert. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Malborku reprezentowały Patrycja Orchowska oraz Magdalena Wilk. Patrycja została wyróżniona, natomiast Magdalenie przyznano I miejsce. Opiekunem artystycznym była Pani Małgorzata Moździerz

11 styczeń 2008 -WOŚP -fotorelacja

10 stycznia 2008 -Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie współczesnym
Odbyła się Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie współczesnym. Do etapu okręgowego zakwalifikowali się: Mateusz Minda i Michał Płonka


05 stycznia 2008 -Studniówka
Odbyła się  Studniówka klas maturalnych -fotorelacja

21 grudnia 2007 -Jasełka
W naszej szkole odbyły się jasełka. Grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pani mgr Joanny Włodarczyk w humorystyczny sposób przedstawiła historię dotyczącą narodzin Jezusa Chrystusa. ,,Była to świetna zabawa i okazja do pokazania swojego prawdziwego "ja", np. demonicznego diabła!" - mówi osoba grająca jednego z diabłów. ,,Zabójcze anielskie światła zagłady i scena walki to jedna z najbardziej ekscytujących aktów naszego przedstawienia" - mówi statysta i prawa ręka pani reżyser. Ale uwaga, przedstawienia i ich przygotowania to nie zawsze bezpieczna zabawa. Trzeba uważać na: - ceramiczne dzwoneczki (szczególnie w rękach pastuszków) - nogi kolegów (szczególnie aktorzy) - rekwizyty (szczególnie na miecze) - wybuchy kontrolowane (lub nie!) - gazy bojowe (nie tylko ze skarpetek i latających kapci :) )
radzą: Paulina Lewicka Katarzyna Borczuch

10 grudzień 2007
Stypendium Marszałka województwa otrzymał Łukasz Sobczak
Stypendium Premiera otrzymał Mateusz Minda
XXXIV Olimpiada Historyczna: Do etapu okręgowego, który odbędzie się 5 stycznia 2008 na Uniwersytecie Gdańskim, zakwalifikowali się nasi uczniowie:
Radosław Gniba
Agnieszka Trymerska
Łukasz Sobczak
Paweł Piekart
Aleksandra Cybulska
Konkurs Historyczny "Krąg": udział bierze Olga Rogalska - praca indywidualna "Waplewo - zapomniana placówka kultury polskiej"

6 grudnia 2007 Mikołajki
W naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Mikołajek. Wszyscy uczniowie zebrali się przed szkołą wraz z Panem Dyrektorem i gronem pedagogicznym. Po powitaniu wszystkich uczniów i pracowników placówki włączyły się lampki na szkolnej choince. Przewodniczący Samorządu Szkolnego odczytał list do Świętego Mikołaj i życzenia uczniów. Wszyscy dobrze się bawili. Ksiądz Radosław Kluska poprowadził wspólne śpiewanie kolęd. Na zakończenie zarówno młodzież, jak i nauczyciele zostali obdarowani słodkościami. Jednak najlepszym prezentem było to, że przepadła nam prawie cała lekcja J Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku!

30 listopad 2007
30 listopada ZSP nr2 w Malborku nadano Odznakę Honorową PCK III stopnia.
22 listopad 2007 Poetyckie Świeczkowisko
Uczniowie naszej szkoły Magdalena Wilk, Marta Tołkacz i Kacpar Dornig pod opieką mgr Małgorzaty Moździerz uczestniczyli w Poetyckim Świeczkowisku zorganizowanym przez ZSZ w Barlewiczkach. Uczniowie prezentowali twórczość własną na Zamku w Sztumie.

17 listopada 2007 -Spotkania teatralne
W ramach IV Spotkań Teatralnych w rocznicę śmierci Adama Mickiewicza, odbył się konkurs poświęcony jego życiu i twórczości.
Wśród zgłoszonych zespołów pojawiła się grupa „Septem felix” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Malborku. W skład grupy weszli uczniowie kl. IIc: Monika Czarnecka, Magda Merchut, Paulina Sawko, Karolina Słodkowska, Michał Bernacki, Mateusz Minda i Przemysław Wabich. Eliminacje miały miejsce w Gdańsku – Sobieszewie, w budynku Gdańskiego Archipelagu Kultury. Młodzież sumiennie przygotowała się do występu, rozpoczynając od napisania scenariusza, poprzez dekorację i kostiumy, a w końcu prawidłową deklamację. Przedstawienie pt. „Życie i twórczość Adama Mickiewicza” przybliżyła odbiorcy postać naszego wieszcza narodowego. Zaprezentowany program zostanie wystawiony mieszkańcom powiatu malborskiego dnia 7 grudnia 2007 roku, z okazji spotkania świątecznego.

6 listopada 2007 Wystawa Liceum Plastycznego
W galerii ,,Na Lewo" w Miejskim Domu Kultury w Malborku odbyło się uroczyste otwarcie I Wystawy Prac Uczniów Liceum Plastycznego. Na wystawie zaprezentowano prace uczniów z dziedziny: rysunku i malarstwa, fotografii - w technice cliche vere (negatyw wykonany metodą mechaniczną i odbitką fotograficzną), rzeźby: - wykonanej z gliny - odlewy gipsowej - płaskorzeźby, prace graficzne z reklamy wizualnej Wśród zaproszonych gości znaleźli się starosta powiatu Mirosław Czapla, vice starosta Jolanta Leszczyńska, starszy wizytator Kuratorium Oświaty Krzysztof Jezierski, dyrektorzy malborskich szkół, rodzice, nauczyciele, absolwenci i uczniowie ZSP nr2 w Malborku.

Wystawę obejrzeć można do dnia 20.11.2007 Zapraszamy!

październik 2007 -Góra grosza
W październiku Samorząd uczniowski przeprowadził akcję ,,Góra Grosza". Zarówno uczniowie, jak i pracownicy szkoły przygotowali się do akcji, co widać na załączonym zdjęciu. Zebraliśmy 178,65zł. Dziękujemy!

12 października 2007 -Otrzęsiny
W ZSP2 w Malborku odbyła się impreza dla uczniów klas pierwszych. Organizatorzy przygotowali kilka konkurencji, w których mieli się zmierzyć reprezentanci każdej z klas.
Po piątej lekcji, czyli o godzinie 12:05, uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni na salę gimnastyczną. Wszyscy przebrali się za koty. Prowadzący - Łukasz Brzostek - przywitał wszystkich i rozpoczął imprezę. Pierwszą konkurencją było przedstawienie własnej piosenki, w której tekście musiało się znajdować słowo "miau". Poszczególne występy były bardziej, lub mniej udane, niektóre wywołały sporo śmiechu, wszystkie zaś zostały nagrodzone gromkimi oklaskami. Następną konkurencją było picie mleka na czas. Każdy z uczestników dostał szklankę mleka, którą miał wypić jak najszybciej po usłyszeniu ustalonego sygnału. Kolejną konkurencją było kręcenie hulaj - hopem. Rywalizacja była zacięta. Następna konkurencja to układanie puzzli. Troje reprezentantów z każdej klasy przystąpiło do układania, pod okiem swojego wychowawcy. Niewiele jednak było widać z widowni. Kolejną była "rowerowa konkurencja". Każdy z reprezentantów klas miał za zadanie na rowerze pokonać slalom, objechać obręcz dookoła i zawrócić w jak najkrótszym czasie. Szóstą konkurencją była "lekcja PO". Brało w niej udział po trzech reprezentantów z każdej klasy. Polegała na tym, że jeden reprezentant kładł się na noszach, a dwóch pozostałych miało za zadanie przenieść go, pokonując slalom, okrążając obręcz i wracając na początek. Następną konkurencją był "bieg po cukierek". Każda klasa wystawiła po dwóch reprezentantów. Uczestnik miał za zadanie wyciągnąć cukierek z dna miski wypełnionej mąką, bez użycia rąk. Następnie wrócić na miejsce startowe, po czym mógł wystartować następny reprezentant. Wygrywała drużyna, która zrobiła to najszybciej. Ostatnią już konkurencją była "prezentacja kota". Klasa wybrała po jednym najlepiej przebranym uczniu, który miał za zadanie przekonać widownię, że to właśnie on jest najlepszym kotem. Po wszystkich tych zmaganiach, nadszedł czas na podsumowanie zawodów i symboliczne obcięcie ogonów wybranym reprezentantom klas. Podczas obcinania ogonów, Jury w składzie Pani Poznańska, Pani Maryla, Bracia K., Ojciec Tadeusz oraz Pani Willas sumowali wyniki. Wygrała klasa I d. Wychowawczyni klasy wraz z przewodniczącą odebrały nagrody w postaci dyplomu oraz cukierków. Następnie wszyscy uczniowie klas pierwszych złożyli przysięgę, powtarzając słowa prowadzącego. Całość zakończyła się po około dwóch godzinach. Impreza była udana i dobrze zorganizowana. Było wiele śmiesznych sytuacji, wszyscy opuścili szkołę dla odmiany zadowoleni. Tym bardziej, że całość odbyła się kosztem skróconych lekcji... (Kacpr Seile)

 


ostatnia aktualizacja/p>

  Webdesigner
Krystian Wdowiak/span>