logo

Archiwum

Wiadomości archiwalne rok szkolny 2012/2013 

Projekt Statutu
Trwają prace nad STATUTEM ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR2
do pobrania projekt -pobierz

29 sierpień 2013 - Nowy Rok Szkolny:
Opublikowaliśmy plan lekcji na nowy rok szkolny 2013/14. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego
2 września 2013 o godzinie 9:00 na małej hali sportowej.

01 lipiec 2013 -Spotkanie organizacyjne
12 lipca o godzinie 17.00 w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Malborku odbędzie się spotkanie organizacyjne dla Uczniów przyjętych do klas pierwszych oraz ich Rodziców.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie :)

Wykaz podręczników na rok szkolny 2013/2014
Klasy pierwsze -pobierz.pdf
Klasy drugie -pobierz.pdf
Klasy trzecie -pobierz.pdf
Klasa czwarta -pobierz.pdf

28 czerwiec 2013 -Zakończenie roku szkolnego 2012/2013
Ostatni dzwonek,
my
piękne panie,
piękni panowie,
odświętnie ubrani.

bo przecież nie dzieci już.

z łezką żegnamy kochaną szkołę,
choć ciężko było,
ter teraz nam żal...

Przy takich chwilach, doceniać naukę się zaczyna,
doceniać nauczycieli trud,
tylko szkoda, że dopiero teraz,
dopiero teraz stał się cud.

23 czerwiec 2013 -Wystawa poplenerowa w Muzeum Zamkowym
W dniach 17-21 czerwca 2013 roku na Zamku malborskim odbył się plener klasy III plastycznej. W przeciwieństwie do Pleneru w Zakopanem na Zamku Krzyżackim żar lał się z nieba i przez co wydawać by się mogło, że uczniowie mają plażę, ale temperatury w okolicach 30-40 dawały się we znaki przez co parę osób skończyło z udarem słonecznym, a inne poparzeniami skóry. Mimo tych drobnych utrudnień myślę, że popełniono parę zacnych prac. Na podsumowanie pleneru dnia 21 czerwca(piątek) o godzinie 16.30 w piwnicach Pałacu Wielkiego Mistrza odbyła się wystawa poplenerowa, gdzie podsumowania 5 dniowej pracy dokonała Pani Ewa Kasprzyk, pracownik Działu Edukacji oraz nasz opiekun ze strony Zamku. Następnie parę słów wygłosił nasz najbardziej doświadczony zawodowo pracownik Pan Andrzej Krzemiński. Po wernisażu odbyło się ognisko na międzymurzu, gdzie piekliśmy kiełbaski.
Wraz ze mną nad postępem wykonywanych prac podczas pleneru czuwała dzielnie pani Magdalena Krzemińska-Oller. (Krystian Wdowiak)

22 czerwiec 2013 -Konkurs Dziennikarski
Nasza uczennica Natalia Jaroszczak la Nasza uczennica Natalia Jaroszczak laureatką Wojewódzkiego Konkursu Dziennikarskiego pod patronatem Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nagrodzona za felieton „Inny w Polsce, czyli obóz przetrwania dla wyjątkowych”. Brawo Natalia! (Helena Leman)

18 czerwiec 2013 -Wojewódzka "Licealiada"
W dniu 12 czerwca 2013 roku w Chojnicach odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Województwa Szkół Ponadgimnazjalnych w lekkiej atletyce "Licealiada". W zawodach naszą szkołę reprezentowali Łukasz Florczyński i Piotr Marszałek. Łukasz zajął IV miejsca w biegu na 1 500m z rekordem życiowym 4:21,73s a Piotr startował w biegu na 100m - 12,71s, w skoku w dal - 5,50 m, wzwyż - 150m. (Norbert Sajkowski)

17 czerwiec 2013 -Plener Plastyków w Zakopanem
Film z pleneru w Zakopanym, który odbył się w dniach 01-07 czerwca b.r. produkcji naszego ucznia Tomasza Studzińskiego.


14 czerwiec 2013 -Bezpieczne wakacje

Wakacje to czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracaj uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia. Przyswój sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli stosujesz podobne reguły – to bardzo dobrze, zobacz jednak, czy nie można ich zmodyfikować. Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza i to znacznie, możliwość stania się ofiarą.

10 ZASAD BEZPIECZEŃSTWA -dokument w pdf.

13 czerwiec 2013 -I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Graficznym "Mój Ekslibris" dla Moniki Zakrzewskiej
W poniedziałek 10 czerwca bieżącego roku w Muzeum Zamkowym w Malborku odbyło się wręczenie nagród, gdzie uczennica naszego Liceum Plastycznego, Monika Zakrzewska z klasy III plastycznej zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Graficznym "Mój Ekslibris". Konkurs zorganizowany był z okazji Jubileuszu 50-lecia Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego.
Do muzeum spłynęło wiele prac ze szkół artystycznych z całej Polski co podnosi prestiż pierwszego konkursu zorganizowanego przez Muzeum Zamkowe w Malborku nad którym od początku czuwała pani Ewę Kasprzyk. Na wernisażu można było zobaczyć prócz nagrodzonych i wyróżnionych prac również inne grafiki wykonane uczniów naszego Liceum Plastycznego. (Krystian Wdowiak)
-w
ięcej

11 czerwiec 2013 -Sukces młodzieży z ZSP nr 2 w Malborku na XVIII Pomorskim Festiwalu Poetyckim im. ks. Janusza St. Pasierba w Pelplinie.
Dnia 05.06.2013r. młodzież z ZSP nr 2 w Malborku zajęła II miejsce w kategorii programów poetycko – muzycznych oraz II miejsce w kategorii poezji śpiewanej na XVIII Pomorskim Festiwalu Poetyckim im. ks. Janusza St. Pasierba w Pelplinie. Festiwal od lat cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży, która zmaga się podczas konkursu w 5 kategoriach: recytacji, programów poetycko – muzycznych, poezji śpiewanej, juweniliów poetyckich oraz esejów interpretacyjnych. Uczestnikami Festiwalu byli uczniowie z około 30 szkół z różnych miast. W konkursie udział wzięła m.in. młodzież z Krakowa, Wrocławia, Torunia, Gdańska, Słupska, Kwidzyna, Starogardu Gdańskiego, Prabut, Tczewa, Rudna, Żabna. Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba jest cykliczną imprezą organizowaną od 1996 r. Celem Festiwalu jest przede wszystkim przybliżenie dorobku i osoby poety i historyka sztuki ks. Janusza St. Pasierba oraz popularyzowanie kultury żywego słowa. Festiwal ponadto inspiruje i promuje twórczość artystyczną młodych ludzi oraz propaguje uniwersalne i regionalne wartości kultury Pomorza. Patronem honorowym konkursu jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Pomorskiego. Uczniowie ZSP nr 2 w Malborku przygotowali na konkurs program poetycko – muzyczny pod tytułem ,,Wiem, że jesteś drogą’’. Pomysł i scenariusz programu był dziełem polonistki: Doroty Szymańskiej – Jankiewicz. Muzykę do programu ułożyli: Milena Wiśniewska i Jakub Tarnecki – Pawełek. Swoim talentem wokalnym poruszyły publiczność: Sandra Hawryszkiewicz, Katarzyna Rudnik i Milena Wiśniewska. Mistrzostwo recytatorskie zaś zaprezentowały: Malwina Borowska, Anna Dąbrowska i Klaudia Popowicz. W kategorii poezji śpiewanej wystąpiła Milena Wiśniewska, która przygotowała muzyczną interpretację utworu Janusza Stanisława Pasierba pod tytułem ,,Dom’’ i zaśpiewała do własnego akompaniamentu na fortepianie. Milena ujęła jurorów swoim głosem i wykonaniem instrumentalnym, zajmując II miejsce w konkursie. Udział w Festiwalu to już wieloletnia tradycja dla uczniów ZSP nr 2 w Malborku. W 2002 roku młodzież zajęła I miejsce, przedstawiając program poetycko – muzyczny pt.: ,,Pozwól mówić rzeczom’’. Po raz kolejny I miejsce uczniowie zapewnili sobie w roku 2008 programem ,,Człowiek jest ciałem, które pragnie stać się słowem’’. Ponadto młodzież wielokrotnie nagradzana była w kategorii recytacji i otrzymywała wyróżnienia za muzykę. Poezja Janusza Pasierba jest piękna, mądra, choć bardzo trudna. Nie brakuje jednak chętnych do podejmowania trudu pracy nad tak ciekawym materiałem poetyckim. Ziarno ,,Pasierba’’ raz zasiane w sercu, pozostaje w nim na zawsze. (Dorota Szymańska-Jankiewicz)
Fotografie pochodzą ze strony www.tczew.naszemiasto.pl -zobacz więcej

10 czerwiec 2013 -Mistrzostwa Polski Ludowych Zespołów Sportowych w Słubicach
W dniach 08-09.06.2013r. Łukasz Florczyński startował w Mistrzostwach Polski Ludowych Zespołów Sportowych w Słubicach. W pierwszym dniu zawodów biegał 2000m z przeszkodami zajmując 15 miejsce wśród juniorów młodszych w Polsce. Drugiego dnia zawodów startował w biegu na 800m zajmując 14 miejsce (N. Sajkowski) -czytaj więcej

07 czerwice 2013 -Debata na temat 150 Rocznicy Powstania Styczniowego
W czwartek 6 czerwca odbyła sie w naszej szkole debata historyczna poświęcona 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Debatę przygotowały dwa koła historyczne, prowadzone przez Annę Jaszkowską i Helenę Leman. Sylwester Gwoździej i Monika Waleryś z klasy IIb przygotowali film i prezentację o powstaniu. Magda Lemkowska z Ic przedstawiła referat na temat zamachów w powstaniu styczniowym. Klaudia Kopecka z Ic przybliżyła postać ostatniego dyktatora Romualda Traugutta, a Klaudia Skotarek również z Ic pokazała nam modę powstańczą. Potem wszyscy długo dyskutowali na temat : Bić się czy nie bić... W debacie wzięły udział klasy- Ic, IIa, II b, zajrzał też do nas Pan Dyrektor. Młodzież mówi, że było fajnie... (Helena Leman)

04 czerwiec 2013 -Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
  W niedzielę 02 czerwca Łukasz Florczyński uczeń klasy IC startował w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Juniorów Młodszych w Lekkiej Atletyce na stadionie "Zawiszy" w Bydgoszczy, gdzie zajął II miejsce w biegu 2 000 m.(N. Sajkowski) -czytaj więcej

28 maj 2013 -Zawody w lekkoatletyce
Dnie 28 maja odbyły się Mistrzostwa Powiatu w LA. Dziewczęta zdobyły 8 medali, Chłopcy 5 medali -czytaj więcej
Fotorelacja

19 maj 2013 -Absolwent Roku 2013
Tytuł Najlepszego Absolwent jest przyznawany uczniowi wyróżniającemu się w środowisku szkolnym i poza nim, wcielającego w życie ideę dążenia do pełnego rozwoju osobistego, umiłowania wiedzy, aktywnej i twórczej postawy życiowej.
Najlepszym Absolwentem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Malborku w Malborku w 2013 roku została Olga Markiewicz z klasy 3c. (E. Zygadlińska)
Serdecznie gratulujemy!

Osiągnięcia Najlepszego Absolwenta 2013 -pdf.

12 maj 2013 -Kolejne podium "Florka"
W niedzielę 12.05.2013 roku Łukasz Florczyński uczeń klasy Ic startował w X Unijnym Ogólnopolskim Biegu Ulicznym w Kwidzynie. Zaprezentował się wyśmienicie zajmując najniższe miejsce na podium - III w biegu na dystansie 2 400 metrów. Po raz pierwszy "zarobił" biegając na ulicy. Miejmy nadzieję, że nagroda finansowa zmobilizuje go w walce o wyższe cele w lekkiej atletyce oraz zachęci młodzież naszej szkoły do biegania. (Norbert Sajkowski)

10 maj 2013 -Nasze Sukcesy!
09 maja odbył się finał konkursu "Polska w Unii" na szczeblu wojewódzkim, organizowanym przez Ośrodek Badań Integracji Europejskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Nasza uczennica Agnieszka Brzóstewicz z klasy 3b zajęła wśród dziesięciu finalistów 5 miejsce . Nauczycielem prowadzącym była mgr Anna Jaszkowska. Serdecznie Gratulujemy! (A.Jaszkowska)

09 maj 2013 -I miejsce dla Marceliny w konkursie recytatorskim! :-)
26 kwietnia w Pałacu Młodzieży w Gdańsku odbył się konkurs recytatorski na szczeblu wojewódzkim " Wejrzeć w siebie" w ramach roku poświęconego Julianowi Tuwimowi. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowało się 21 uczestników.
Wśród nich wystąpili również uczniowie z naszej szkoły: Marcelina Niedbało i Dawid Wciseł z klasy III Liceum Plastycznego. Oboje wykazali się wielkim kunsztem umiejętności recytatorskich.
Marcelina Niedbało zajęła I miejsce. Wielkie gratulacje! (Małgorzata Politowska)
Fotografie pochodzą ze strony Pałacu Młodzieży w Gdańsku -zobacz więcej

06 maj 2013 - Agnieszka Brzóstewicz w gronie finalistów!
24 kwietnia odbył się na szczeblu wojewódzkim II etap konkursu "Polska w Unii. Członkowstwo Polski w strefie euro. Wyzwanie czy konieczność?", organizowany przez Ośrodek Badań Integracji Europejskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Eliminacje poprzedziły dwa wykłady: Funkcjonowanie strefy euro - koszty, korzyści;  Przystąpienie Polski do strefy euro - zmieniające się perspektywy.
W II etapie udział wzięły dwie nasze uczennice z klasy 3b, Wiktoria Czerwińska oraz Agnieszka Brzóstewicz. Agnieszka Brzóstewicz, zajmując 5 miejsce znalazła się w gronie finalistów! Nauczycielem prowadzącym była mgr Anna Jaszkowska. Serdecznie gratulujemy!
06 maja odbędzie się finał konkursu na Uniwersytecie Gdańskim. Trzymamy kciuki! (mgr Anna Jaszkowska)

26 kwiecień 2013 -Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas maturalnych
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr2 miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego klas maturalnych (liceum ogólnokształcącego i liceum plastycznego). Wzięli w nim udział tegoroczni absolwenci, ich wychowawcy i nauczyciele, dyrekcja szkoły, rodzice uczniów oraz zaproszeni goście. Zebranych swoją obecnością zaszczycił Starosta Powiatu Malborskiego - pan Mirosław Czapla - który pogratulował uczniom ukończenia szkoły i życzył powodzenia podczas egzaminu maturalnego. Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2, pan Zbigniew Kowalski, podziękował gronu pedagogicznemu za znakomitą współpracę, a uczniom życzył osiągnięcia jak najlepszych wyników podczas tegorocznej matury, stanowiącej ukoronowanie ich edukacji w naszej szkole; podziękował również rodzicom aktywnie uczestniczącym w pracy na rzecz szkoły i szkolnej społeczności. „Przekazanie sztandaru jest symboliczną uroczystością w życiu szkoły. Sztandar, jako dobro szkoły przekazywany jest młodszym pokoleniom”. Słowa Dyrektora Szkoły będące zwieńczeniem całej przemowy, były jednocześnie momentem otwarcia kolejnej części spotkania. Sztandar ZSP Nr 2 został przekazany w ręce nowego pocztu. Niezwykle podniosła chwila ma ogromne znaczenie, następuje bowiem prawdziwa zmiana warty, kolejne pokolenie, opuszczając mury szkoły, przekazuje w swej spuściźnie najważniejsze jej wartości. Nagrody książkowe dla uczniów klas licealnych, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy oraz nienagannej postawie osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce, wręczyła pani Renata Zawadzińska - Wicedyrektor ZSP Nr 2, pan Zbigniew Kowalski – Dyrektor ZSP Nr 2 oraz pan Mirosław Czapla - Starosta Powiatu Malborskiego. Towarzyszyli im wychowawcy klas. Tytuł Najlepszego Absolwenta 2013, przyznawany uczniowi wyróżniającemu się w środowisku szkolnym i poza nim, wcielającego w życie ideę dążenia do pełnego rozwoju osobistego, umiłowania wiedzy, aktywnej i twórczej postawy życiowej, otrzymała Olga Markiewicz z klasy 3c. Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną, przygotowaną przez uczniów Samorządu Uczniowskiego, klasę IIc i IId. Podczas Gali Pawlinki 2013 zostały wręczone nagrody dla uczniów - m.in. w takich kategoriach jak: Złoty Grzebień, Dyzio Marzyciel, Tęczowa Paleta, Z uśmiechem przez życie, Pomocna dłoń itp. Laureaci osobliwych kategorii otrzymali specjalne niespodzianki. Ogromne emocje towarzyszyły abiturientom, podczas prezentacji multimedialnej zawierającej najważniejsze wydarzenia lat edukacji w liceum. Znakomitym tłem dla poszczególnych obrazów był utwór Maryli Rodowicz „Ale to już było”. Końcowym aktem „pożegnalnej symfonii” były spotkania abiturientów z wychowawcami. Była to ostatnia szansa by zasiąść w szkolnych ławkach w swoich klasach i przy okazji powspominać lata spędzone w szkole. „Finis coronat opus” – chciałoby się w tym miejscu powiedzieć. Kolejna grupa uczniów opuściła szkołę, teraz już czas na wykorzystanie zdobytej wiedzy i doświadczenia na egzaminie maturalnym i przyszłej drogi edukacji.

25 kwiecień 2013 - Nowy plan lekcji od maja:
Nowy plan -tu
Poprzedni plan -tu

14 kwiecień 2013 -Udane występy Łukasza Florczyńskiego
W dniu 17 kwietnia Łukasz Florczyński uczeń klasy Ic reprezentował naszą szkołę w Mistrzostwach Województwa Pomorskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych "Licealiada" w Człuchowie, gdzie zajął bardzo dobre 11 miejsce wśród 53 uczestników. Nadmienić należy, że pierwsza piątka to medaliści Mistrzostw Polski. W klasyfikacji szkół zajęliśmy 12 miejsce na 30 sklasyfikowanych.  (N.Sajkowski)
-czytaj więcej

12 kwiecień 2013- Wymiana uczniów ze szkół partnerskich w Malborku i Nordhorn
12 kwietnia zakończyła się kolejna wymiana polsko-niemiecka z uczniami z miasta Nordhorn. Po siedmiu miesiącach nadszedł czas, aby ugościć Niemców w domach Polaków. W poniedziałek 8 kwietnia o godzinie 12:45 pod pierwsze liceum w Malborku przyjechał autokar, z którego niemieccy uczniowie udali się na krótkie powitanie do Sali gimnastycznej. Po rozdaniu harmonogramów i chwili odetchnięcia od autokarowego zgiełku wszyscy udali się do domów rodzin goszczących. Wszyscy potem spotkaliśmy się w klubie Alfa na kręglach i kolacji w formie pizzy. Po ciężkim dniu wszyscy udali się spać. We wtorek o godzinie 9:30 spotkaliśmy się pod wejściem do zamku. Nauczyciele wyjaśnili nam zasady pracy projektowej, dostaliśmy kaptury i ruszyliśmy w drogę na zamek. Naszym pierwszym zadaniem było rozwiązanie zagadek przygotowanych przez ducha zamku. Po rozwiązaniu zadań nadszedł czas na posiłek, po którym każda grupa dostała zadanie końcowe, aby odnaleźć zaznaczone na mapie oraz przedstawione na starej fotografii pomieszczenie zamku. Każda grupa miała dokładnie opisać przeznaczenie i funkcję danego miejsca i pokazać jego stan dzisiejszy, do dyspozycji była biblioteka zamkowa w Karwanie. Wieczorem odbywały się zajęcia Zumby dla chętnych i niektórzy uczestniczyli w tych zajęciach, jednak część uczniów wybrała spędzanie czasu we własnym zakresie. Następnego dnia rozpoczęliśmy dzień od lekcji z gościem niemieckim w naszej szkole. Nasi niemieccy koledzy i koleżanki obejrzeli budynek szkoły i zwiedzili korytarze, gdzie mogli zobaczyć siebie na zdjęciach w szkolnych gablotach. O godzinie dziesiątej wyjechaliśmy na wycieczkę do Muzeum w Sztutowie. Po przyjeździe obejrzeliśmy dwa filmy, które przedstawiały historie obozu koncentracyjnego. Dla niektórych było to bardzo poruszające przeżycie. Podzieliliśmy się na dwie grupy, zostawiliśmy naszych gości w rękach niemieckiego przewodnika. Zwiedzanie połączone było z zadumą nad tragiczną i trudną historią narodu polskiego i niemieckiego oraz nad rolą nas młodych ludzi, aby zrobić wszystko by takich wydarzeń w przyszłości nie było. Po zakończeniu zwiedzania pojechaliśmy do Stegny. Znów na twarzach naszych gości pojawił się uśmiech, a wokół panowała przyjazna atmosfera. Wróciliśmy do Malborka. Popołudnie i wieczór były do naszej dyspozycji. Czwartek był dniem, kiedy cała nasza grupa wybrała się do Trójmiasta. Pierwszym przystankiem było Akwarium Morskie w Gdyni, gdzie na początku wzięliśmy udział w prelekcji na temat Morza Bałtyckiego. Mogliśmy też dotknąć osobiście zwierząt podwodnych i obejrzeć tamtejsze okazy. Kolejnym punktem było zwiedzanie Starówki w Gdańsku. Naszych gości oprowadzał po całym Starym Mieście niemiecki przewodnik. Goście dowiedzieli się wiele na temat miasta i jego okolic. Po zakończeniu programu edukacyjnego samodzielnie odkrywaliśmy miasto wraz z naszymi zagranicznymi partnerami. Około godziny osiemnastej wróciliśmy do Malborka. Kolejny raz odbywały się zajęcia Zumby dla chętnych. To był nasz (nie) ostatni wieczór razem. Piątego dnia odbyła się prezentacja projektów w Auli Leopolda Cieplaka w I Liceum. Przed rozpoczęciem prezentacji odbyły się pokazy artystyczne uczniów z Ogólniaka. Po zakończeniu przedstawiania naszych prac wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie. O godzinie 17:00 stawiliśmy się z gośćmi i ich bagażami w centrum konferencyjnym przy ZSP3 (obok naszej szkoły). Rozpoczęła się kolacja, dyrektor pierwszego i drugiego liceum wygłosili mowę pożegnalną, po której uczniowie z Nordhorn dostali od nas upominki w formie kubków, słodyczy i książeczek o charakterze informacyjno-turystycznym. Nadszedł czas pożegnania i odjazdu gości. Była to smutna chwila, pojawiły się łzy, uściskom nie było końca. W powietrzu było jednak czuć nadzieje, że kiedyś się jeszcze zobaczymy. Grupa uczniów z naszego liceum wsiadła do autokaru nie chcąc rozstawać się z odjeżdżającymi kolegami, co spotkało się z dużą aprobatą i wiwatami naszych gości, lecz po chwili zdecydowali się wysiąść i pozostać w Polsce. Przez szyby widać było mnóstwo machających rąk i zapłakanych twarzy naszych rówieśników. Wymiana była dla nas czasem, którego z pewnością nigdy nie zapomnimy. Było to kolejne świetne doświadczenie, lekcja życia i forma reprezentowania i pokazania naszego kraju innym mieszkańcom Europy. Mamy nadzieje, że czas spędzony w Malborku był dla naszych gości udany i przyjemny - zapewniali nas o tym przy pożegnaniu. Tak to zakończyła się kolejna wymiana szkół partnerskich . Oceniamy ją pozytywnie i mamy nadzieję na więcej. Dziś Nordhorn, jutro Monheim a po jutrze może Sölvesborg. Mamy nadzieję, że tradycja naszych wymian nie wygaśnie, bo jest to okazja do nawiązywania nowych, ciekawych znajomości i przyjaźni. Realizacja programu wymiany była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy za co tej organizacji jesteśmy bardzo wdzięczni.
(W. Rawiński – uczestnik wymiany)

09 kwiecień 2013 -Najlepszy Absolwent 2013
Wybieramy Najlepszego Absolwenta ZSP2. Zasady przyznawania tytułu „Najlepszy Absolwent 2013”:
- reprezentowanie szkoły w olimpiadach i konkursach;
- działalność wewnętrzna na rzecz szkoły (udział w rozgrywkach sportowych, aktywny udział w akcjach Wolontariatu, Samorządu Uczniowskiego oraz aktywny udział w uroczystościach szkolnych);
- działalność pozaszkolna.
Nagroda Główna TABLET. Zgłoszenie i dokumentację kandydatów do konkursu należy przekazać w teczce do pani Emilii Zygadlińskiej w terminie do 22 kwietnia 2013 roku (poniedziałek) do godziny 15.00. Uroczyste wręczenie nagrody Najlepszemu Absolwentowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 odbędzie się 26kwietnia 2013 (piątek) o godz. 11.30 Serdecznie zapraszamy zgłoszonych do konkursu absolwentów, ich rodziców, nauczycieli na uroczystą GALĘ.

Regulamin konkursu  - pobierz pdf.

26 marzec 2013 -Pierwszy Dzień Wiosny
Pierwszy Dzień Wiosny przywitał nas zimową aurą, ale na sali gimnastycznej naszej szkoły nie brakowało gorących emocji. 21 marca odbył się Turniej Piłki Siatkowej, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski i uczniów klasy III c.
Na boisku konkurowały drużyny: Absolwenci, Uczniowie i Nauczyciele-Rodzice. Rywalizacja odbywała się na wysokim, wyrównanym poziomie. Zespoły zostały nagrodzone dyplomami i słodyczami. Dziękujemy za udział w rozgrywkach w duchu „fair play”. (Emilia Zygadlińska)
 fotorelacja Tomasz Studziński klasa III Liceum Plastyczne

25 marzec 2013 -Nasze Dziewczęta w półfinale!
W dniu 19 marca 2013 roku na hali sportowej ZSP1 rozegrano Mistrzostwa Powiatu Malborskiego w piłce siatkowej dziewcząt. W zawodach wzięły udział cztery szkoły ZSP1, ZSP2, ZSP3, ZSP4. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”. Dziewczęta z II LO odniosły zwycięstwa we wszystkich trzech meczach i zapewniły sobie miejsce na najwyższym stopniu podium. Tym samym pierwszy raz w historii szkoły reprezentacja dziewcząt w piłce siatkowej zagra w półfinale województwa pomorskiego. Turniej półfinałowy zostanie rozegrany 27 marca 2013 roku na hali Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2.
Trzymamy kciuki za nasze siatkarki. (Małgorzata Sadowska)

25 marzec 2013 -Szymon Sawaniewski zwycięzcą II Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego o Żołnierzach Wyklętych.
Uczestnicy konkursu przygotowywali pracę na jeden z podanych tematów: 1. Esej o Żołnierzach Wyklętych zgodny z prawdą historyczną lub wspomnienia kombatanta. 2. Prezentacja multimedialna ukazująca sylwetki, działalność i ideały Żołnierzy Wyklętych. Ocenie podlegała przede wszystkim zgodność treści z prawdą historyczną o Żołnierzach Wyklętych, trzymanie się konwencji pracy historycznej, tzn.: umiejscowienie postaci i wydarzeń w czasie i przestrzeni; opisanie kontekstu historycznego a także poprawność językowa i estetyka pracy.
Szymon Sawaniewski jest uczniem kl. II e, który od dawna interesuje się historią i może się poszczycić kilkoma sukcesami. Swoją pracę napisał pod kierunkiem swojego nauczyciela Magdaleny Blum-Olęckiej. Mimo, że był to czas ferii zimowych zdecydował się na udział w konkursie. Swoją pracę zatytułował. „Ostatnia rozmowa”. Przedstawił w niej, w barwnym stylu scenę przesłuchania fikcyjnej postaci, Stanisława Rzezaka pseudonim „Łoś”. Poznajemy losy bohatera zaangażowanego w walkę partyzancką w ramach różnych konspiracyjnych organizacji ZWZ, AK, WIN, uczestnika Powstania Warszawskiego, żołnierza walczącego przeciwko ZSRR, UB czy Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA), oraz okoliczności jego pojmania w maju 1949r. Dowiadujemy się także jak tragiczne były losy rodzin represjonowanych przez służby bezpieczeństwa PRL. Prace uczestników konkursu oceniali pracownicy IPN-u, nauczyciele historii i jęz. polskiego, przedstawiciele organizacji kombatanckich tym bardziej cieszy nas sukces Szymona , który odbierze swoją nagrodę podczas specjalnej uroczystości przygotowanej dla laureatów przez organizatorów konkursu dn. 12 marca w Lublinie. Nauczycielem, który inspiruje Szymona jest pani Magdalena Blum-Olęcka, nauczyciel historii ZSP2 (Magdalena Blum-Olęcka)

25 marzec 2013 -Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Biegach Przełajowych
W dniu 23 marca 2013 roku Łukasz Florczyński, uczeń klasy I c starował w Mistrzostwach Polski Juniorów w biegach przełajowych w Kwidzynie, gdzie zajął 66 miejsce. (Norbert Sajkowski)

19 marzec 2013 -Toruń, miasto Mikołaja Kopernika
  To był bardzo zimowy dzień jak na marcową wycieczkę do Torunia. We Wtorek 19 marca wybraliśmy się razem z klasą IID w okolice Torunia gdzie znajduje się w Piwnicach obserwatorium astronomiczne uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Po całym obiekcie oprowadzała nas astronom pani Kasia, która pokazała nam poszczególne aspekty tego gmachu. Zaczęliśmy od obejrzenia Astrografu Drapera, który został sprowadzony do Piwnic z Harvard College Observatory w 1947 roku, jako prezent. Pani astronom przedstawiła nam historie związana z tym astrografem. Przed wejściem na górę, gdzie stał instrument dała przestrogę osobom, które chcą studiować astronomie, aby weszły po schodach na kolanach, ponieważ ponoć gwarantowało to sukces ukończenia studiów astronomicznych. Niestety, nikt tego nie podołał. Następnie udaliśmy się do kolejnego obserwatorium gdzie stał teleskop Schmidta-Cassegraina, największy teleskop w Polsce. Na samym końcu przeszliśmy do wnętrza fili uniwersytetu gdzie pan o wdzięcznym pseudonimie „Cegła” przybliżył nam działanie radioteleskopów. Między innymi mówił o funkcjach radioteleskopów oraz o ich położeniach. Potem wyszliśmy na dwór, aby zrobić sobie wspólne zdjęcie przed największym w Europie środkowej radioteleskopem. Posiada on średnicy, został on oddany do użytku w 1994 roku. Po przebyciu wysokiego śniegu, powróciliśmy do autokaru i udaliśmy się w stronę Torunia. Toruń został przez nas osiągnięty! Po wspólnym zdjęciu przy pomniku Mikołaja Kopernika każdy z nas oddał się czarowi starego miasta, które było moim zdaniem przepiękne. Czas zleciał i musieliśmy przejść do kolejnego punktu naszej wycieczki – Planetarium im. Władysława Dziewulskiego. Najpierw przeszliśmy do wystawy interaktywnej Orbitarium. Na pokazie zobaczyliśmy model sondy Cassini, który jest o połowę mniejszy od oryginału pracującego na orbicie planety Saturn. Wokół modelu sondy znajdowały się stanowiska gdzie były ukazane prezentacje na temat różnych zjawisk we wszechświecie. Między innymi było pokazane jak działa transmisja sygnału w kosmosie. Była też niesamowita prezentacja oceanu chmur(przy tym różnic w ciśnieniu atmosferycznym) czy też tornada lub spłaszczenia planet. Chyba największą radość sprawiła możliwość „obsługi” sondy. Następnie udaliśmy się do Planetarium gdzie obejrzeliśmy niesamowity seans pt. „Ziemia – planeta Kopernika”. Wszyscy byli oczarowani wizualizacją gwiazd. Po udanym pokazie udaliśmy się z powrotem do Malborka. Pomimo śnieżycy na dworze poznaliśmy bardziej otaczający nas wszechświat. Było to coś więcej niż zwykła lekcja astronomii! (Władysław Rawinski)

19 marzec 2013 -Targi edukacyjne
Dnia 12 marca 2013 roku odbyły się w naszej szkole IV Targi Edukacyjne. Nasza szkoła przygotowała atrakcyjne stoisko. Gimnazjaliści mieli okazję wziąć udział w konkursie wiedzy o szkole, co zmobilizowało ich do wnikliwego zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną. Ogłoszony został również konkurs na hasło „Dlaczego warto zostać uczniem ZSP nr2 w Malborku”. Główną nagrodę- tablet zdobyła Barbara Anisimowicz z Gimnazjum nr3 w Malborku. Nagrodzeni zostali również: Kamila Nawrot Gimnazjum nr2, Jakub Burzawa Gimnazjum nr2, Karol Seremak Gimnazjum nr2, Patryk Spychaski Gimnazjum nr2, Dariusz Bożejewicz ZS w Starym Polu, Filip Ruciński ZS w Starym Polu, Asia Danowska Gimnazjum nr3, Karolina Gappa SZ nr5. Dodatkowo młodzież mogła wypełnić „Test motywacji zawodowej”. Celem testów było określenie kompetencji, motywacji oraz predyspozycji Gimnazjalistów, co umożliwiło trafną analizę dalszych możliwości edukacyjnych. Oferta edukacyjna naszej szkoły, analiza predyspozycji zawodowych oraz tworzenie karykatury spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Tegoroczne Targi Edukacyjne były też okazją, aby przedstawić działania wzbogacające procesy edukacyjne i wychowawcze jakie podejmują nasi nauczyciele oraz jakie sukcesy osiągają uczniowie naszej szkoły. (Małgorzata Moździerz)

15 marzec 2013 -Turniej piłki ręcznej
W sobotę 9 marca 2013 w sali sportowej Gimnazjum nr 3 w Malborku odbył się I Turniej w piłce ręcznej organizowany przez Młodzieżową Radę Miasta. W zawodach wzięli udział uczniowie i uczennice szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nasza drużyna w mieszanym składzie przystąpiła do rywalizacji z męskimi reprezentantami ZSP1 i ZSP4. Dzięki dużemu zaangażowaniu i waleczności nasi uczniowie zajęli drugie miejsce, ustępując jedynie drużynie ZSP4.  (Piotr Konopka)

Targi Edukacyjne w naszym Zespole Szkół
12 marca w naszej szkole odbyły się po raz czwarty Targi Edukacyjne. Uczniowie gimnazjów mieli okazję zapoznać się z ofertami pobliskich szkół. Budynek ZSP 2 tego dnia odwiedziło mnóstwo osób. Duża część gimnazjalistów zainteresowana była szczególnie nauką w „dwójce”, co potwierdza wywiad zrealizowany przez uczniów Liceum Plastycznego. Do dołączenia do naszej szkolnej społeczności gimnazjalistów szczególnie przekonuje różnorodność profilów oraz atmosfera, która panuje w szkole. Uczniowie dołożyli wszelkich starań by jak najlepiej zaprezentować naszą placówkę. Z możliwości zaprezentowania się na targach edukacyjnych skorzystało wiele szkół. Broszury i gadżety znikały ze stoisk w oszałamiającym tempie. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego dnia. (Amelia Mazerant)

zdjęcia i montaż filmu: Tomasz Studziński, Dawid Wciseł, relacja: Amelia Mazerant.

11 marzec 2013 -Świdwin
Czworo uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Malborku w dniach 4-5 marca 2013r. uczestniczyło w wyjeździe do Świdwina do Klubu Pierwszego Skrzydła Wojsk Lotniczych. Brali oni udział w Konkursie Recytatorskim, spektaklu Teatru Ruchu i spektaklu profilaktycznym. Prezentacje zostały zakwalifikowane na ogólnopolski przegląd Sił Zbrojnych w Radomiu.
Uczniowie podczas wyjazdu wykazali się ogromnym warsztatem i talentem godnie, reprezentując Klub 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, a przez to społeczność szkolną, z której pochodzą. Wkładają dużo serca i pracy w to, co robią, a efektem są widoczne osiągnięcia. Nominacja do prezentacji ogólnopolskiej jest niezwykłym wyróżnieniem, z którego mogą być dumni oni jak i otoczenie, w którym się znajdują.

25 luty 2013 -Wystawa Prac Uczniów Liceum Plastycznego w Kwidzynie
projekt plakatu: Marta Justa Dnia 14 marca bieżącego roku o godzinie 17.00 w Kwidzyńskim Centrum Kultury "Kinoteatr" (ul. Katedralna 18, Kwidzyn) odbędzie się wernisaż prac Uczniów naszego Liceum Plastycznego. Na wystawie będzie można zobaczyć prace z zakresu rysunku i malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii, reklamy wizualnej, podstaw projektowania, a także naszego nowego kierunku: dekoracji wnętrz.
Otwarcie wystawy umili nam występ Uczniów kwidzyńskiej Szkoły Muzycznej.

Serdecznie wszystkich zapraszamy (K.Wdowiak)

04 luty 2013 -Wystawa Prac Uczniów Liceum Plastycznego
Liceum Plastyczne, Dyrektor, Nauczyciele przedmiotów artystycznych oraz Malborskie Centrum Kultury i Edukacji zapraszają na wystawę prac Uczniów naszego Liceum Plastycznego.
Wernisaż odbędzie się w najbliższą środę 06 lutego 2013 roku w "NOVA GALERIA" ul. Armii Krajowej 68 (dawny Szpital Jerozolimski). Na wystawie będzie można obejrzeć prace z zakresu rysunku i malarstwa, grafiki, rzeźby, reklamy wizualnej. Serdecznie zapraszamy (K.Wdowiak)

28 styczeń 2013 -Okręgowa Olimpiada Literatury i Języka Polskiego
Uczennica Łucja Kowalska z kl. II e zakwalifikowała się do okręgowych zawodów tegorocznej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. II etap odbędzie się 16 lutego na Uniwersytecie Gdańskim. Gratulujemy i Życzymy powodzenia. ( Opiekun - Małgorzata Politowska )

22 styczeń 2013 -IV Edycja konkursu "Odkrywamy Talenty na Pomorzu"
Starostwo Powiatowe w Malborku wspólnie z Regionalnym Stowarzyszeniem Naukowo-Edukacyjnym w Tczewie, a także Dyrekcja oraz Kadra nauczycielska ZSP2 zaprasza do udziału w IV edycji Konkursu "Odkrywamy Talenty na Pomorzu". Celem konkursu jak co roku jest wyłanianie utalentowanej i kreatywnej młodzieży, motywowanie jej do rozwijania talentów i zainteresowań, a nade wszystko:  promowanie pasji twórczych, rozwijanie umiejętności prezentowania swoich zdolności, sprawdzenie się poprzez możliwość rywalizacji w grupie rówieśników oraz czerpanie satysfakcji z własnych dokonań. (K.Wdowiak)
Regulamin Konkursu -przeczytaj

21 grudzień 2012 -Jasełka
W klubie garnizonowym w Malborku odbyło się przedstawienie jasełkowe.




18 grudzień 2012 -Zawody siatkówki



17 grudzień 2012 -Światowy Dzień Wolontariusza
W klubie „Alfa” odbyło się zorganizowane przez PCPR w Malborku spotkanie z okazji Światowego Dnia Wolontariusza. Gospodyniami były panie: kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Malborku Anna Sawirska oraz jej współpracownice Kamila Mroczkowska i Małgorzata Dąbek. W spotkaniu wzięły udział wolontariuszki z ZSP 2 w Malborku wraz z opiekunką Joanną Włodarczyk. Gościem specjalnym był wicestarosta malborski Waldemar Lamkowski. Pierwsza część spotkania miała charakter oficjalny. Wolontariuszki otrzymały podziękowania i słowa uznania za bezinteresowną pomoc na rzecz rodzin zastępczych z terenu powiatu malborskiego i trud włożony w służbę drugiemu człowiekowi. Miłą nagrodą był wspaniały poczęstunek i wspólna zabawa przy grze w kręgle. (artykuł ze strony http://malbork.naszemiasto.pl)

17 grudzień 2012 -Mamy olimpijczyków
Trzej uczniowie naszej szkoły : Bartosz Korinth, Rutkowska Tamara i Sylwester Gwoździej zakwalifikowali się do eliminacji okręgowych XXXIX Olimpiady Historycznej. Następny etap olimpiady odbędzie się na Uniwersytecie Gdańskim piątego i dziesiątego stycznia 2013 roku. Gratulujemy wyników i trzymamy kciuki za naszych kolegów. (H. Leman)

13 grudzień 2012 -PAT "Body Shop"
W Klubie Garnizonowym w Malborku odbyło się kolejne spotkanie PAT w którym wzięła udział młodzież naszego liceum. Podczas warsztatów pokazano sztukę „Body Shop”. Spektakl podejmował temat handlu ludźmi. Reżyserką przedstawienia była Adrianna Malecka, a o muzykę przygotował Dawid Michewicz. Samo przedstawienie mówi o tym, jak niepełnoletnia Ania (główna bohaterka) podążając za marzeniami, przybywa do Włoch by brać udział w pokazach mody. Okazuje się, że trafia do domu publicznego prowadzonego przez niejakiego Aleksa (rzekomego szefa agencji modelek). W czasie trwania akcji w agencji towarzyskiej okazuje się, że alfons zabrał wszystkim dziewczynom paszporty i zagroził, że jeśli się mu sprzeciwią, to je sprzeda lub zabije. O czym w końcowej scenie można się przekonać, ponieważ Aleks dokonuje sprzedaży Ani swojemu zaprzyjaźnionemu klientowi Borysowi.... Poruszanie tak specyficznych i trudnych tematów nie jest przypadkowe. Daje to do myślenia młodzieży, skłania do refleksji. Oby nigdy nie zabrakło ludzi takich jak ci, którzy tworzą PAT. Z pewnością mnóstwo uczniów i nauczycieli z naszej szkoły czeka na kolejne przedstawienie. (Kasia Kojdo)

09 grudzień 2012 -Sportowcy grali dla niepełnosprawnej koleżanki
W niedzielę, 9 grudnia w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 odbył się drugi etap akcji charytatywnej na rzecz „ Sylwii”. Najpierw od godziny dziewiątej rywalizowali ze sobą piłkarze w różnych kategoriach wiekowych. O godzinie dwunastej do turnieju włączyli się siatkarze głośno dopingowani przez zgromadzonych kibiców. Na zakończenie najlepsze drużyny otrzymały pamiątkowe puchary. Głównym celem akcji była pomoc naszej koleżance Sylwii, a przy okazji dobra zabawa ze szczyptą emocji i zdrowej rywalizacji. Podczas imprezy można było kupić domowe przysmaki przygotowane przez członków Stowarzyszenia Nasz Wielbark oraz rodziców uczniów ZSP Nr 2. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie Sylwii. Za udział w akcji charytatywnej wszystkim przybyłym dziękujemy. (P. Śliwka)

06 grudzień 2012 -Mikołajki
Jak co roku w naszej szkole dnia 06 grudnia odbyły się Mikołajki.


28 listopada 2012 -PAT
28 listopada mieliśmy przyjemność obejrzeć spektakl pt. "Ośrodek" przygotowany przez grupę "Podaj dalej". Tego też dnia dowiedzieliśmy się, czym jest PaT – Profilaktyka a Ty (Profilaktyka a Teatr). Jest to grupa ludzi o niezwykle zróżnicowanych zainteresowaniach, których łączy główna myśl – zabawa bez uzależnień. Reżyserią tego przedstawienia zajęła się Adrianna Malecka. Grała również jedną z ról. Co ciekawe, ma ona jedynie 17 lat, a stanowi autorytet dla niejednej młodej duszy. Ukazała, w jaki sposób narkotyki wpływają na życie człowieka. Zobaczyliśmy kilka najczęściej wywoływanych środkami odurzającymi chorób psychicznych, min. schizofrenię. Aktorzy niezwykle wiarygodnie zapoznali nas z umysłami osób psychicznie chorych. Niekiedy przerażające sceny przyprawiały o szybsze bicie serca. Nie brakło też wzruszających momentów. Artyści utrzymywali kontakt z publicznością i często mieszali się z tłumem. Przemyślana, dobrze dobrana muzyka, pomagała wczuć się w nastrój. Naturalnie, na zakończenie, głośnym owacjom nie było końca.

PAT -Profilaktyka a Ty, Profilaktyka a Teatr
Co to jest PaT? PaT to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty”: co Ty zrobiłeś w sprawie profilaktyki uzależnień? W programie znajdzie miejsce każdy, komu bliska jest myśl humanistyczna. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka. Autorem programu jest Grzegorz Jach – inspektor Policji (Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego). Program realizuje Zespół Promocji Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji poprzez Impresariat PaT w Warszawie (zespół osobowy Impresariatu PaT wymieniony jest w zakładce KONTAKT na stronie internetowej programu)
-czytaj więcej na stronie www.pat.policja.gov.pl


PAT

01 grudzień 2012 -Wirtualna fizyka -wiedza prawdziwa
Od dnia 01.12.2012 szkoła nasza rozpoczyna pracę z projektem "Wirtualna fizyka -wiedza prawdziwa". W projekcie biorą udział uczniowie, których rodzice wyrazili zgodę na ich udział. Celem projektu jest utrwalenie i poszerzenie wiedzy i umiejętności uczniów z fizyki. -czytaj więcej (D. Konefał) 
-plakat



11 listopad 2012 -Święto Niepodległości
W poniedziałek 12 listopada mieliśmy okazję oderwać się na chwilę od lekcji, aby obejrzeć apel historyczny wraz z częścią artystyczną, przygotowany przez tegorocznych pierwszaków: klasę dziennikarsko-prawną, oraz psychologiczną. Całe przedstawienie trwało łącznie około godziny. Zawierało opisy wydarzeń historycznych, występy chóru, cytaty ważnych postaci historycznych, solowe popisy wokalne (swoją drogą mamy całkiem niezłe wokalistki w szkole), recytacje wierszy oraz humorystyczną scenkę z udziałem 'nauczycielki' i jej klasy. Nad przygotowaniem apelu czuwały Panie: Krystyna Olszewska, Magdalena Blum-Olęcka oraz Anna Ulman. Moim zdaniem organizatorki jak i aktorzy, czy prowadzący naprawdę stanęli na wysokości zadania. (A.Ryńska)

Uwaga, zmiana terminu zebrania z rodzicami:
Zebranie z rodzicami zostało przełożone z 22.11 na 28 listopada 2012. Początek o godzinie 16 na sali gimnastycznej.

19 październik 2012 -Wernisaż wystawy w Nowym Dworze Gdańskim
W piątek 19 października o godzinie 19.00 w Żuławskim Ośrodku Kultury w Nowym Dworze Gdańskim odbędzie się wernisaż wystawy prac uczniów Liceum Plastycznego  w Malborku.


11 październik 2012 -Obchody Dnia Edukacji Narodowej




fotorelacja:Tomasz Studziński

10 październik 2012 -Wybory samorządu
10 października odbędą się wybory do Samorządu Uczniowskiego
Kandydaci do Samorządu Uczniowskiego proszeni są o zaprezentowanie się wszystkim uczniom naszej szkoły. Pokażcie swoje dobre strony, zaproponujcie zmiany, wykażcie się kreatywnością. Forma prezentacji jest dowolna (np. plakat, ulotki, konferencja, agitacja w klasach, informacja na stronie internetowej szkoły itp.).
Kandydatami do Samorządu Uczniowskiego mogą być uczniowie klasy I, II liceum ogólnokształcącego oraz I, II, III liceum plastycznego. W wyborach może wystartować przewodniczący Samorządu Klasowego lub uczeń wytypowany przez klasę w porozumieniu z wychowawcą. W wyborach wyłonieni zostaną: Przewodniczący oraz Zastępca Samorządu Uczniowskiego.
Kandydatów należy zgłaszać do opiekunów Samorządu Uczniowskiego: Anny Ulman lub Emilii Zygadlińskiej.
Szczegóły u opiekunów Samorządu Uczniowskiego. (E. Zygadlińska)

09 październik 2012 -Mistrzostwa Powiatowe
Dnia 09 października odbyły się Mistrzostwa Powiatu w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców. Po trudnej rywalizacji ze względu na warunki pogodowe reprezentacja naszej szkoły w kategorii dziewcząt i chłopców zajęła III miejsce.
-czytaj więcej

29 wrzesień 2012 -Wymiana z Nordhorn
Wymiana młodzieży z Nordhorn 29 września 2012 roku wraz z Liceum Ogólnokształcącym Nr 1 wróciliśmy z wymiany młodzieży polsko-niemieckiej do Nordhorn - naszego miasta partnerskiego, gdzie przez tydzień żyliśmy jak prawdziwi niemieccy nastolatkowie. Jest to kolejna wymiana organizowana przez nasze szkoły. Grupa z naszej szkoły liczyła 9 osób z klas IIB, IIC, IID oraz IIa pl. Dla większości z nas była to pierwsza wymiana. Wszyscy byliśmy bardzo zdenerwowani, a jednocześnie podekscytowani tym wyjazdem. Po 20 godzinnej podróży do Nordhorn, która była bardzo wyczerpująca, przybyliśmy na miejsce. Przed szkołą czekali już nasi gospodarze. Pierwsze godziny w Nordhorn przeznaczone były na zakwaterowanie i odświeżenie się. Potem wszyscy zostaliśmy zaproszeni na spotkanie integracyjne w kręgielni Match Point. Już na początku udało nam się znaleźć wspólny język. Po wyczerpującym dla nas dniu, na który składały się między innymi korki na autostradzie wróciliśmy do domów. Mieszkając w domach u naszymi niemieckich kolegów stykaliśmy się każdego dnia - już od samego rana – z rzeczywistością i ze zwyczajami niemieckich rodzin . Naszym głównym środkiem transportu był rower i byliśmy tym zachwyceni. A jeszcze bardziej zaskoczyła nas szkoła, która wydawała się nam na początku nieco mniejsza. Pod szkołą znajdowało się ponad tysiąc rowerów, którymi uczniowie i nauczyciele codziennie dojeżdżają do szkoły i jest to rzecz naturalna, ale dla nas był to widok niecodzienny. Początek tygodnia zaczął się od przedstawienia tematu projektu i podzieleniu nas na grupy. Tytuł tematu brzmiał: „Dlaczego bierzemy udział w wymianie i co ona nam daje?”. Mieliśmy przedstawić to w formie plakatów itp. Po omówieniu projektu zaczęliśmy powoli działać w swoich grupach, dyskutując nad najlepszymi pomysłami i ustalając wspólnie jedną koncepcję. Następnie udaliśmy się jeszcze razem z uczniami niemieckimi na ich lekcje. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda typowa niemiecka lekcja.  Po południu wszyscy wzięliśmy udział w uroczystościach związanych z otrzymaniem przez miasto Nordhorn nagrody europejskiej. Podczas tych uroczystości swoją mowę wygłosił burmistrz naszego miasta Andrzej Rychłowski, który nas w trakcie gorąco pozdrowił. Po zakończeniu uroczystości nasi gospodarze zaprosili nas do restauracji PIER99, gdzie wspólnie spędziliśmy czas, a więzy między nami coraz bardziej się zacieśniały.   Kolejnym punktem naszego harmonogramu była wycieczka w środę do zagłębia Ruhry – Ruhrgebiet. Niestety musieliśmy się pożegnać na ten czas z niektórymi z naszych niemieckich kolegów, ponieważ mieli w tym czasie bardzo ważne zajęcia w szkole. Tego dnia zwiedziliśmy kopalnię Zollverein w Essen, która stanowiła dawny kompleks przemysłowy. Potem udaliśmy się na wystawę do gazometru w Oberhausen na wystawę zdjęć oraz skał. Na zakończenie wyprawy do zagłębia Ruhry wszyscy mieliśmy czas na zakupy w centrum handlowym „Centro”. Po rozrywkowym dniu spędziliśmy wieczór u rodzin poznając kulturę i zwyczaje w niemieckich domach.  Przedostatniego dnia wróciliśmy do naszych projektów, aby je dopracować. Kolejny raz braliśmy udział w zajęciach szkolnych naszych gospodarzy. Po szkole mieliśmy zaplanowaną wycieczkę do zamku w Bad Bentheim, ale tym razem bez naszych niemieckich kolegów. Czas wolny po zwiedzaniu przeznaczyliśmy na spacer po mieście podziwiając kamienice oraz tutejszą naturę – w końcu to miasto uzdrowiskowe. Podczas naszej nieobecności, niemiecka młodzież przygotowała dla nas niespodziankę w postaci imprezy pożegnalnej u jednego z naszych kolegów. To było bardzo miłe. Ostatni dzień był dniem prezentacji projektów, ale rano udaliśmy się do „NINO”, gdzie znajdowało się muzeum tekstylne. Dowiedzieliśmy się, że Nordhorn stanowiło kiedyś stolicę niemieckiej mody – było to w okresie od lat 50-tych do 70-tych. Aktualnie znajduje się tam centrum konferencyjne i muzeum. Na koniec zwiedzania mieliśmy możliwość przymierzenia ubrań produkowanych przez miejscową firmę, znajduje się tam również mały „wybieg”. Po zwiedzaniu przeszliśmy do auli szkolnej i tam rozpoczęliśmy prezentację wyników naszej pracy projektowej. Większość z nas skorzystała z możliwości wywołania zdjęć i wszyscy staraliśmy się przedstawić nasze prace kreatywnie i pomysłowo. Należy zaznaczyć, że jedna z grup uczniów przedstawiła również scenkę. Popołudnie spędziliśmy w mieście, niektórzy na przejażdżkach rowerowych po Nordhorn lub też na spacerze, albo robiliśmy ostatnie zakupy na drogę do Polski. Potem musieliśmy się spakować i opuścić domy naszych niemieckich partnerów. O godzinie 18:00 stawiliśmy się w Cafeterii w Gimnazjum. To była ostatnia okazja, aby zrobić sobie zdjęcia, czy też pograć razem w piłkę. Młodzież niemiecka razem z rodzicami przygotowała dla nas kolację. Po posiłku otrzymaliśmy małe gadżety związane z miastem Nordhorn od burmistrza. Na zakończenie przekazaliśmy podziękowania za gościnę oraz potwierdziliśmy swoją gotowość na przyjazd naszych partnerów z wymiany do Malborka. Kiedy mieliśmy już udać się do autokaru, rozpoczęła się fala łez i uścisków na pożegnanie. Gdy autobus ruszył, uczniowie gimnazjum w Nordhorn zaczęli za nami biec i machać. Bardzo nam było ciężko rozstać się z nimi. Tych 5 dni pokazało nam jak można zmienić swoje nastawienie do Niemców i przełamać stare powojenne stereotypy. Będzie to dla nas niezapomniane doświadczenie życiowe.  Niemiecka młodzież przybędzie do Malborka 8 kwietnia 2013 roku. Mamy nadzieje, że ten czas będzie równie udany i przyjemny dla wszystkich.   Realizacja programu wymiany była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy.

 

27 wrzesień 2012 -Otrzęsiny klas pierwszych
W czwartek 27 września w naszej szkole odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych w szeregi społeczności uczniowskiej.
Przysłowiowe „Otrzęsiny” stały się już tradycyjną imprezą szkolną organizowaną corocznie przez Samorządu Uczniowski i jego opiekunów. W tym roku szkolny patronat nad uroczystością przejęła klasa III c, która wspólnie z uczniami z Samorządu Uczniowskiego, przygotowała różnorodne zabawy zarówno dla „kociaków” jak i wychowawców. Hasłem przewodnim tegorocznych otrzęsin były lata '50, '60, '70, '80 i '90.
W sali gimnastycznej pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności w następujących konkurencjach: prezentacja klas, bieg w workach, portret wychowawcy, picie mleka itp. Wśród zmagających się w owych konkurencjach najlepszą okazała się być klasa Ic, której przewodził pan Jacek Balerstet. Nagrodą dla zwycięskiej klasy był „list żelazny” zwalniający całą klasę z odpowiedzi, pracy domowej, niezapowiedzianych kartkówek w dowolnym dniu. Dodatkową atrakcją był fakt, że każdy klasa otrzymała dyplom i „słodką nagrodę”. Po przejściu serii konkursów uczniowie klas pierwszych złożyli humorystyczne ślubowanie, co pozwoliło w pełni włączyć ich w poczet uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Malborku. Wszystkie klasy doskonale wykonały zadania i rewelacyjnie się zaprezentowały. Cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami doskonale się bawiła i nie szczędziła braw dopingując rywalizujące ze sobą klasy.
Pierwszoklasistom życzymy samych sukcesów, bardzo dobrych i dobrych wyników w nauce i tak przyjemnej atmosfery w szkole na co dzień.
Fotorelacja z otrzęsin klas pierwszych. Zdjęcia: Tomasz Studziński

11 września 2012 -Gratulujemy finalistom
11 września 2012 roku odbył się powiatowy finał konkursu "Odkrywamy Talenty na Pomorzu". Konkurs ten od 2009 roku promuje twórczość młodych ludzi z zakresu gimnastyki artystycznej po literaturę i poezję. Z naszej szkoły w kategorii fotografia zakwalifikowały się do finału następujące osoby (zostały wyróżnione i nagrodzone):Aleksandra Namiel, Dominika Kuśnierkiewicz, Julia Kiełkowska, Patrycja Łepek, Karolina Wala, Monika Kot. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zachęcamy pozostałych uczniów do prezentowania swoich talentów w przyszłych edycjach konkursu.

07 wrzesień 2012
Zapraszamy na kiermasz podręczników szkolnych, który odbywa się w bibliotece szkolnej od 6 do 14 września w godz. 12.10 - 12.30

30 sierpień 2012
Na uroczystość rozpoczęcia Roku Szkolnego 2012/13 zapraszamy 3 września o godzinie 9:00
Dostępny jest też nowy plan lekcji »

21 sierpień 2012
Stypendia i Dofinansowania:
Zainteresowanych prosimy zapoznać się z informacją Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Malborka dotyczącą stypendium szkolnego na rok 2012-2013 oraz z wykazem wydatków kwalifikowanych do stypendium. Tu można pobrać wniosek o stypendium.

Przekazujemy również informację na temat wyprawki szkolnej 2012 oraz wnioski o przyznanie pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników:
wniosek dla osób niepełnosprawnych
wniosek dla spełniających kryteria dochodowe
wniosek dla rodzin z przekroczonym kryterium dochodowym.
Informujemy, że Burmistrz swoim zarządzeniem ustalił termin przyjmowania wniosków do dnia 07 września 2012 r.

10 lipiec 2012
13 lipca 2012 spotkanie z rodzicami klas 1. Zapraszamy na godzinę 16:00; spotkanie odbędzie się na sali gimnastycznej.

18 czerwiec 2012 -Obowiązujące podręczniki  w r.szk. 2012/13
Obowiązujące podręczniki KLASY PIERWSZE (nowa podstawa programowa) w roku szkolnym 2012/2013  do pobrania w formacie pdf. -pobierz
Obowiązujące podręczniki KLASY 2, 3 i 4pl w roku szkolnym 2012/2013  do pobrania w formacie pdf. -pobierz
Obowiązujące podręczniki KLASY PIERWSZE OSSP (poziom gimnazjum) w roku szkolnym 2012/2013  do pobrania w formacie pdf. -pobierz

 



ostatnia aktualizacja

  Webdesigner
Krystian Wdowiak