Konkurs o Żołnierzach Wyklętych rozstrzygnięty
Znamy już wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno- Literackiego „ Żołnierze Wyklęci- Bohaterowie Niezłomni . Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie, IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego i Fundacja im. Bolesława Chrobrego to główni organizatorzy konkursu a lista instytucji patronujących jest długa i imponująca. W tym roku odbyła się już III edycja konkursu którego celem jest upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upowszechnianie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej i regionalnej oraz kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych młodego pokolenia. Liczba prac nadesłanych na tegoroczną edycję jest rekordowa i wynosi ponad 800. Jury oceniało prace w trzech kategoriach : praca pisemna to esej o Żołnierzach Wyklętych lub wspomnienia kombatanta, praca w formie prezentacji multimedialnej lub filmu, i praca plastyczna .
W każdej z wymienionych kategorii uczniowie ZSP nr 2 zachęceni do udziału w konkursie przez swojego nauczyciela historii, odnieśli znaczące sukcesy.
Szymon Sawaniewski z klasy IIIe, który jest zwycięzcą ubiegłorocznej edycji, tym razem zajął III miejsce w kategorii prac pisemnych szkół ponadgimnazjalnych. Jest to bardzo duży sukces, gdyż ranga konkursu z roku na rok wzrasta. W tym roku Szymon, opowiedział historię Ziemowita, który z pamiętnika swojej babci poznaje dzieje członka rodziny zaangażowanego w działalność podziemia .Opowieść ta osadzona jest w historycznych realiach powojennej Polski, opanowanej przez komunistów i napisana jest barwnym językiem i w ciekawym stylu.
Łucja Kowalska, również z klasy IIIe zdobyła pierwsze miejsce w kategorii multimedialnej. Wykonała prezentację pt.: „Żołnierze Wyklęci – Rotmistrz Witold Pilecki” . Ta praca zachwyca rzetelnym podejściem do źródeł archiwalnych, estetyką wykonania, doborem podkładu muzycznego i nie pozostawia widza obojętnym gdyż dostarcza emocji. Nic więc dziwnego, że zachwyciła także jurorów konkursu i przyniosła Łucji zasłużone zwycięstwo.
Kolejną kategorią były prace plastyczne, i tu również sięgnęliśmy po najwyższy laur. Uczennica klasy IV Liceum Plastycznego, Marcelina Niedbało wykonała plakat „Żołnierze Wyklęci” i zajęła pierwsze miejsce. Praca utrzymana w kontrastowych barwach bieli i czerni z domieszką czerwieni przemawia ekspresją i dramatyzmem losów tysięcy „wyklętych”, którzy walcząc o swe ideały – honor i Ojczyznę zapłacili cenę najwyższą , poświęcili życie.
Opiekun konkursu : Magdalena Blum-Olęcka