Warsztaty dyplomatyczne w Gdańsku w ramach realizowanej innowacji ,,Historia – Archeologia i Dziedzictwo Historyczne Pomorza oraz Elementy Prawa’’ i projektu z zakresu edukacji globalnej.
Warsztaty dyplomatyczne w Gdańsku w ramach realizowanej innowacji
,,Historia – Archeologia i Dziedzictwo Historyczne Pomorza oraz Elementy Prawa’’
i projektu z zakresu edukacji globalnej.
W dniu 17 listopada 2014 uczniowie klasy Ia i III e, członkowie koła historycznego uczestniczyli w ramach realizowanej innowacji pt.,, Historia – Archeologia i Dziedzictwo Historyczne Pomorza oraz Elementy Prawa’’ oraz projektu z zakresu edukacji globalnej w III edycji warsztatów akademickich – COGITO ERGO SUM w Gdańsku. Organizatorem warsztatów był Urząd Miasta Gdańska, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku oraz Młodzieżowa Akademia Dyplomatyczna w VII LO w Gdańsku. Hasłem tegorocznych warsztatów było Nasz „Bliski Wschód” – Litwa, Białoruś, Ukraina. Głównym celem warsztatów było wprowadzenie uczestników w meandry polityki światowej na przykładzie stosunków Polski z krajami, będącymi w latach 1944-1991 republikami ZSRR. Na zaproszenie organizatorów pojawiły się znane nazwiska ze świata nauki i polityki międzynarodowej: red. Romuald Mieczkowski – dziennikarz, Mariusz Maszkiewicz – były ambasador RP na Białorusi, pracownik wydziału Wschodniego Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ, red. Maria Przełomiec- dziennikarka, była korespondentka BBC, związana z TVP Info, Uliana Pereskotska dziennikarka i korespondentka z Kijowa.
W ramach realizacji warsztatów młodzież została przydzielona tematycznie do pracy w pięciu grupach warsztatowych pod określonymi hasłami:
Litwini- bracia czy sąsiedzi? – moderacja red. R. Mieczkowski
Białoruś –piękna nieznajoma – moderacja ambasador M. Maszkiewicz
Ukraina – kłopotliwa przyjaźń – moderacja red. U. Pereskotska
Rosja wobec ,,bliskiej zagranicy’’ – moderacja red. M. Przełomiec – (TVP Info)
Miasto Gdańsk a kraje naszego,, Bliskiego Wschodu’’ – moderacja Anna Kieturakis – Urząd Miasta Gdańsk
Grupy moderowane były według następującego schematu: przedstawienie wzajemnych potencjałów Polski i danego kraju, racje stanu, określenie stopnia suwerenności ,wzajemne stereotypy, obecny stan współpracy, kwestie sporne, perspektywy rozwojowe( możliwości, dziedziny, formy). Analiza tych zagadnień poprzedzona została przypomnieniem faktów historycznych, dotyczących przemian społeczno-politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej w 1989, w kontekście obecnych wydarzeń za naszą wschodnią granicą, m.in. imperialnej i ekspansywnej polityki Rosji oraz wojny na Ukrainie. Młodzież miała również okazję do przeprowadzenia indywidualnej dyskusji z moderatorami na tematy istotne z punktu widzenia naszych relacji ze wschodnimi krajami. Aktywna praca uczniów w grupach została doceniona przez moderatorów. Uczniowie naszej szkoły z klasy Ia Jakub Chomiuk (grupa I-Litwa) i Adrian Ubowski z klasy Ia (grupa II – Białoruś) otrzymali nagrody książkowe. Kolejnym akcentem była prezentacja efektów wypracowanych przez poszczególne zespoły warsztatowe i debata pod hasłem Nasz,, Bliski Wschód’’ – Litwa, Białoruś, Ukraina, prowadzona przez red. M. Przełomiec, w której aktywnie udział wzięła młodzież naszej szkoły. To już po raz drugi młodzież naszej szkoły wzięła udział w tego typu przedsięwzięciu, z nadzieją na powtórne w następnym roku warsztaty poświęcone zagadnieniom dyplomacji. Opracowała A. Jaszkowska