POMORSKIE DNI ENERGII
POMORSKIE DNI ENERGII
23 października 2014r. uczniowie klasy pierwszej nauk ścisłych oraz klasy drugiej politechnicznej odwiedzili Pomorskie Dni Energii odbywające się pod hasłem „ Poznaj swoją energię!” . Pomorskie Dni Energii 2014 to działania edukacyjne, konkursy i zabawy dla wszystkich.
Koło Naukowe Studentów Fizyki Politechniki Gdańskiej wraz z Kołem Naukowym Eco CarPG pokazali jak działa kolektor słoneczny, sprężarkowa pompa ciepła, termo generator elektryczny, ogniwo paliwowe i fotogalwaniczne. Można było zbadać właściwości termoizolacyjne różnych materiałów oraz widma światła emitowanego przez różne źródła energii. Ozdobą całej wystawy edukacyjnej było Eco CarPG. Auto napędzane silnikiem wodorowym, który nie produkuje spalin!
Studenckie Koło Geologów UG zdradziło sekrety energii drzemiącej w głębinach naszej planety. Pokazało pod mikroskopem preparaty kopalin energetycznych, rozwiało wątpliwości dotyczące gazu łupkowego oraz zaprezentowało makietę obszaru wiertniczego wraz z wieżą wiertniczą. Studenci przygotowali konkurs z wiedzy o geologii, gazie ziemnym i ochronie środowiska. Ci, którzy nie bali się eksperymentować, mogli poznać właściwości ropy naftowej i gazu ziemnego w praktyce.
Na pytania tego, jaki wpływ na zdrowie mają różne źródła energii, odpowiedziało Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Środowiskowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Nie zabrakło konkursów, pokazów i warsztatów.
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku pozwoliła nadaktywnym pozbyć się nadmiaru energii w zawodach na ergometrach wioślarskich.
Centrum Nauki Experyment w Gdyni odkrył sekrety energii elektrycznej. Każdy ciekawski mógł, za pomocą elektrycznej układanki, zapoznać się z zasadami panującymi w elektrycznym świecie.
Centrum Nauki Hewelianum przygotowało coś dla wszystkich, którzy lubią budować i kochają się ścigać. Każdy mógł zbudować własny pojazd z klocków LEGO. Skonstruować źródło jego zasilania, wybierając energię wiatru lub Słońca, a następnie stanąć do wyścigu!
EduPark i EduLab na spółkę wprowadzili w świat odnawialnych źródeł energii, poprzez pokazy i warsztaty fizyczno-chemiczne.
Centrum Informacji i Edukacji ekologicznej w interesujący sposób podpowiedziało jak mądrze korzystać z energii. Domowa ekologia to nie tylko oszczędzanie wody i segregacja śmieci, ale również oszczędność energii elektrycznej. Dla tych, którzy czuli w sobie żyłkę konstruktora przygotowano warsztaty z „GIZMO”- zabawką działającą dzięki energii słonecznej.
Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni przygotowało ekspozycję trolejbusu, wizualizację odzysku energii z wirującego silnika, film obrazujący odzysk energii z hamowania oraz wizualizację zasobnika energii – superkondensatora. Ten wielki pojazd został uhonorowany prestiżową nagrodą RegioStars, za najbardziej proekologiczny środek transportu publicznego.
Z wystawy uczniowie wyszli bogatsi o wiedzę, poznali niekonwencjonalne i alternatywne źródła pozyskiwania energii. Dowiedzieli się jak i dlaczego warto ją oszczędzać. Przekonali się, jak ciekawy jest świat energii wokół nas.
Dorota Konefał
Joanna Włodarczyk