Zaćmienie słońca
Dzień 20 marca 2015 roku był ważnym dniem w polskiej astronomii, miało wówczas miejsce częściowe zaćmienie Słońca widoczne przy bezchmurnym niebie w całej Polsce. Stopień zaćmienia zmieniał się nieznacznie wraz z szerokością geograficzną ( w okolicach Gdańska wahał się w granicach 78%).
W naszej szkole obserwacje tego zjawiska dla całej szkoły przygotowała klasa I E, która realizuje przedmiot „astronomia przez komputer” w ramach innowacji pedagogicznej. Uczniowie byli przygotowani merytorycznie i mogli udzielać chętnym informacji na temat budowy wewnętrznej Słońca, zjawisk zachodzących na jego powierzchni i znaczeniu ich w funkcjonowaniu Ziemi. Szczególną wagę zwracali na sposoby obserwacji Słońca, uwzględniające bezpieczeństwo obserwatorów. Każdy uczeń przygotował indywidualną ulotkę poświęconą zagadnieniom związanym ze Słońcem, które były dostępne dla chętnych.
Do obserwacji służyły zorganizowane przez uczniów pojedyncze szkła i maski spawalnicze, lornetki i lunetki wyposażone w filtry słoneczne, które odbijały 99% podającego na nie promieniowania słonecznego.
Obserwacje cieszyły się dużą popularnością i zainteresowaniem, zarówno wśród uczniów, nauczycieli jak i obsługi szkoły.
Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania astronomiczne i czekamy na równie ciekawe zjawiska.