Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego
Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego jest obchodzony 6 czerwca. Wybór tej daty nie był przypadkowy. Jest to dzień urodzin rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina, uważanego za twórcę współczesnego literackiego języka rosyjskiego.
Język rosyjski należy do grupy języków wschodniosłowiańskich. Około 145 mln ludzi posługuje się nim jako językiem pierwszym, ogółem 250-300 mln.
Język rosyjski jest jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Język rosyjski zapisywany jest grażdanką, czyli uproszczoną wersją cyrylicy, następnie nieco uproszczoną w 1918. Od tego czasu składa się z 33 liter.
Kilka ciekawostek o Rosji i języku rosyjskim:
Aż 77% powierzchni Rosji zajmuje Syberia.
Według statystyk najwięcej słów w języku rosyjskim zaczyna się na literkę П – czyli P.
Za panowania Piotra I Wielkiego w Rosji obowiązywał podatek od brody, którego obowiązkiem płacenia byli objęci wszyscy z zarostem twarzy.
W języku rosyjskim funkcjonuje bardzo wiele tzw. fałszywych przyjaciół, czyli słów, które brzmią tak samo lub bardzo podobnie do języka polskiego, natomiast mają zupełnie inne znaczenie.
Kolej Transsyberyjska, która prowadzi z Moskwy do Władywostoku, to najdłuższa linia kolejowa na świecie.
Państwowe Muzeum Ermitażu Od 1764 roku muzeum „zatrudnia” koty, aby chroniły dzieła sztuki przed gryzoniami.
W tym roku nauczycielka języka rosyjskiego zachęca do obejrzenia galerii pamiątek uczniów, którzy uczą się tego języka. A także do przebrania się 7 czerwca, tj. poniedziałek w ubiór rosyjski lub elementy stroju rosyjskiego. Dla najbardziej zaangażowanej klasy czeka nagroda-niespodzianka!