Bezpieczeństwo nad wodą!
Bezpieczeństwo nad wodą!
Witam w krótkim artykule o bezpieczeństwie nad wodą. Zajmę Ci parę minut, więc poświęć trochę czasu na odświeżenie swoich wiadomości na ten temat.
Do rzeczy. Jak zapewne wiesz woda w połączeniu z ignorancją człowieka jest jednym z głównych powodów zgonów podczas wakacji. Co roku średnio w Polsce ginie 500 osób, w zeszłym było 460 utonięć. Poniżej przedstawię kilka zasad zachowania bezpieczeństwa z tym żywiołem.
- Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu, był on bowiem powodem śmierci ponad ¼ ludzi w 2020 roku.
- Po posiłku odczekaj przynajmniej godzinę.
- Nie przeceniaj swoich możliwości pływackich, nie jeden się o tym przekonał.
- Podczas wypoczynku nad morzem strzeżonym przez ratownika zwracaj uwagę czy nie wywiesił czerwonej flagi. Nie robi tego z kaprysu, a ja przedstawię czynniki, które wpływają na jego decyzję:
- Temperatura wody spadła poniżej 14 stopni – nadmierne oziębienie organizmu (hipotermia).
- Widoczność została ograniczona do 50 metrów – odpłyniesz za daleko i nie będziesz w stanie wrócić.
- Szybkość wiatru powyżej 5 stopni Beauforta.
- Występowanie silnych prądów wstecznych, które mogą zabrać Cię daleko poza widoczność brzegu – wątpliwe szanse powrotu.
- Wysokość fal ponad 70cm.
- Trwanie akcji ratunkowej, ratownicy mogą pomylić Ciebie z tonącym, przez co odciągniesz ich od prawdziwego celu, który może nie mieć tyle szczęścia.
- Chemiczne zakażenie wody.
- Wyładowania atmosferyczne, krócej – burza.
- Zbadaj głębokość i strukturę dna w nieznanym i niestrzeżonym miejscu, a najlepiej w ogóle tam nie wchodź – w zeszłym roku 64 zgony.
- Nie wbiegaj ani nie skacz rozgrzany/a do wody, schłodź się porządnie wodą, nie zrobienie tego grozi możliwością doznania szoku termicznego.
- Nie baw się w podtapianie, czy inne zabawy związane z brutalnością czy agresywnością, możecie się nieświadomie skrzywdzić lub gorzej.
- Nie wskakuj do wody, w szczególności na główkę, grozi kontuzją, uszkodzeniem rdzenia kręgowego oraz śmiercią
- Podczas skurczu mięśninie wpadaj w panikę.Kiedy coś takiego się przydarzy staraj się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.
- Na pewno pomoże znajomość numeru WOPR – 601 100 100 oraz 984
Tak więc zachęcam do szczególnej ostrożności z zdradziecką często wodą i życzę spędzenia miłych wakacji.
Szkolna Grupa Medyczna