- 13 czerwca, 2022
Byli, zwiedzili, zobaczyli – wycieczka klas 1D, 3D
Byli, zwiedzili, zobaczyli – wycieczka klas 1D, 3D
Rankiem 6. czerwca, zebraliśmy się na dworcu, by wraz z opiekunami wyruszyć na wycieczkę do dawnej stolicy Polski — Krakowa.
W pierwszej kolejności odwiedziliśmy jeden z pięciu kopców, Kopiec Kościuszki. Na miejscu spotkaliśmy się z naszą przewodniczka, która oprowadziła nas po wystawie poświęconej ponadczasowemu bohaterowi i symbolowi niezłomności, Tadeuszowi Kościuszce. Zapoznani z jego historią, wspięliśmy się na szczyt kopca. Jak się okazało, wejście było łatwiejsze, niż się nam wydawało, a widoki wynagradzały trud wspinaczki. Na samej górze zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie z granitowym kamieniem.
Następnego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy od odwiedzin w Domu Długosza, służącym niegdyś jako łaźnia królewska, a po licznych przebudowach, jako dom dla kanoników, w tym Jana Długosza. Dziś służy rektoratowi Uniwersytetu Papieskiego. Następny przystanek — Wawel. Zamek zrobił na nas duże wrażenie. Zwiedziliśmy muzeum, zajrzeliśmy do katedry oraz spacerowaliśmy po fortyfikacjach. Przy pomniku Adama Mickiewicza mogliśmy wysłuchać hejnału granego przez trębacza, z wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
W środę po śniadaniu udaliśmy się autobusem do Wieliczki, gdzie w głębi ziemi znajduje się niezwykła kraina – wykuta w soli, tajemnicza i piękna, Kopalnia Soli „Wieliczka”. Schodząc w dół, pokonaliśmy około 800 stopni! Panie przewodniczki przybliżyły nam jej historię i opowiedziały różne ciekawostki z życia górników.
Collegium Maius, czyli Uniwersytet Jagielloński jest najstarszym budynkiem uniwersyteckim w Polsce. W muzeum mieliśmy okazję zobaczyć pomieszczenia, w których wcześniej przebywali studenci tej uczelni, a także zasiąść w ich ławkach. Nawet ci, którzy nie planowali studiować, zmienili zdanie .
Ostatnim przystankiem z planu naszej wycieczki było Muzeum Fabryki Schindlera, gdzie mogliśmy wyobrazić sobie, jak wyglądało życie mieszkańców Krakowa w czasie wojny, oraz obejrzeć naczynia emaliowe i wytwory blaszane używane na frontach II wojny światowej a produkowane w tej właśnie fabryce.
Ostatniego dnia spakowaliśmy się i po śniadaniu ruszyliśmy w drogę powrotną. Do Malborka wróciliśmy ze wspaniałymi wspomnieniami i telefonami pełnymi zdjęć. Wycieczka do stolicy Małopolski była możliwa dzięki programowi „Poznaj Polskę”, a my rozsmakowani w klimacie Krakowa już planujemy następną wyprawę, aby poznać lepiej nasz piękny świat.