Z okazji 105 Rocznicy
Z okazji 105 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole zaplanowane zostały przedsięwzięcia, mające na celu upamiętnienie tak ważnego dla każdego Polaka wydarzenia.
9 listopada uczcimy w II LO obchody narodowego święta. Koordynującym nauczycielem będzie pani Anna Jaszkowska, wpierającymi osobami będą nauczyciele historii i wosu: pani Magdalena Blum – Olęcka i Pani Joanna Kapica. W tygodniu poprzedzającym obchody Dnia Niepodległości od 3 do 10 listopada wychowawcy na godzinach wychowawczych udostępnią młodzieży krótką prezentację, poświęconą kwestii odzyskania przez Polskę Niepodległości. 9 listopada odbędą się 3 tematyczne konkursy, dotyczące zagadnienia 105 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości:
- KONKURS PLASTYCZNY– zakłada wykonanie przez każdą klasę plakatu z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości dowolną techniką i wywieszenie na drzwiach swojego gabinetu. 9 listopada komisja pod nadzorem p. M. Blum – Olęckiej dokona oceny wszystkich prac. Ocenianie przewidziane jest 9.11. w godzinach porannych od godziny 8.00. Prosimy, aby plakaty wywiesić wcześniej, nawet w dniu poprzedzającym konkurs.
- KONKURS NA MODĘ LAT 20. I 30. XX WIEKU w kategorii na najlepiej i najwięcej przebranych uczniów w klasach 1-4. Zwycięska klasa otrzymuje ,,6’’ z historii. Pozostałe osoby według określonych kryteriów 5, a za element stroju plus. Zachęcamy też wychowawców i nauczycieli do przebrania się w stroje epokowe. Pamiętajmy iż, PODTRZYMUJEMY TRADYCJĘ SZKOŁY! Klasa 2a jest organizatorem Dnia Niepodległości w naszej szkole i jej przedstawiciele także z ramienia Samorządu Uczniowskiego oraz wybrane osoby z SU będą zasiadać w jury. Ocenianie przewidziane jest 9.11. w godzinach porannych od 8.00 do 11.20. Propozycja, aby w trakcie oceniania każda klasa wyłoniła 1 osobę najlepiej przebraną i zgłosiła kandydaturę komisji. Tą część konkursu nadzoruje p. A Jaszkowska, natomiast komisji oceniającej modę lat 20.i 30 XX wieku, związaną z wyłonieniem zwycięzców w kategorii najlepiej ubrana kobieta i mężczyzna przewodniczy p. J. Kapica.
Klasa, która nie ma lekcji w tym dniu z nauczycielem historii, a chce uzyskać ocenę za strój proszę o podejście do uczącego nauczyciela ( bez listy) i zbiorowe rozliczenie .Osoby całkowicie przebrane według określonych kryteriów otrzymują ocenę celującą , w połowie przebrane bdb, a element stroju kwalifikuje jedynie do uzyskania plusa.
Przebrane osoby będą zwolnione są z niezapowiedzianych kartkówek, odpytywania i prac domowych.
- KONKURS HISTORYCZNY – delegat z każdej klasy uczestniczy w konkursie nt. 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, a wychowawców proszę o przesłanie koordynatorowi Konkursu p. A. Jaszkowskiej zwrotnej informacji w e dzienniku z podaniem nazwiska kandydata.
Zagadnienia :
- Ojcowie Niepodległości : Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty, Wincenty Witos.
- Kalendarium wydarzeń – Droga Polski do Niepodległości: Legiony, Ośrodki Władzy na ziemiach polskich przed I Wojną Światową i po 1918, sprawa polska w czasie i Wojny Światowej oraz kształtowanie się granic państwa polskiego w latach 1918-1923.
Zajęcia przygotowujące dodatkowo w ramach kółka w piątki od 14.55( z wyjątkiem 20.11).
Nagrody: pierwsze 3 miejsca w konkursie otrzymują ocenę celującą, w przypadku uzyskania pozytywnych wyników w 50% ocenę bdb, za elementy stroju plus.
Tę część nadzoruje p. A. Jaszkowska, a konkurs odbędzie się w auli P-5.
Ponadto klimat ,,tamtych czasów’’ podtrzyma w czasie przerwy muzyka lat 20. I 30. XX wieku, a zwieńczeniem obchodów Dnia Niepodległości będą nagrody, upominki i słodycze dla najbardziej zaangażowanych w konkursach klas.
opr: Anna Jaszkowska.